Jämeliiva eraldamine

HUBER SE Tooted Brošüürid Viited Protsessi kava
header_bottom

Kontakt

Huber SE ametlik esindaja Eestis on AS Eesti Energomontaaž aastast 2001

www.eem.ee

AS Eesti Energomontaaž

Sepa 4

20306 Narva

Eesti

 

icon.tel  +372 35 66 111

icon.tel  +372 56 56 44 20

icon.fax  +372 35 66 115

 

icon.mail  info@huber.ee
icon.mail  savtsukov@eem.ee

gb.gif English version

Jämeliiva eraldamine

Reoveekäitlemisseadmete töökindluse jaoks on vajalik eraldada reovees leiduv jämeliiv ja kergestiseeduvast orgaanilisest ainest muud mineraalained.

Jämeliiva, kruusa ja muu mineraalaine eemaldamine on vajalik, et suurendada reoveekäitlusseadme töö usaldusväärsust. Korralik jämeliiva eraldamine ennetab tööprotsessiga seotud probleeme, nagu näiteks jämeliiva ladestumine õhutuspaaki ja mineralisaatoritesse, vähendab varustuse (näiteks pumpade või muda veetustamise tsentrifuukide) kulumist ning takistab mudahopperite ja mudaliinide ummistumist.

Samal ajal, kui võimalikult palju mineraalaineid tuleks eemaldada, peaks võimalikult palju orgaanilist ainet jääma reovette. Jämeliiva kättesaamise koguse kontrollimiseks kasutatakse tavaliselt 0,2 mm suurust jämeliiva osakest.

Kombineeritud kanalisatsioonisüsteemides saab 1000 m3 reoveest eraldada umbes 60 l jämeliiva.

Kõige levinumad kasutuselolevatest jämeliiva eraldamiseks mõeldud süsteemidest on jämeliiva kanalid, ringikujulised liivapüünised ja keerisliivapüünised. Jämeliiv eraldatakse kas raskuse abil setitamise (jämeliiva kanalid) või tsentrifugaaljõuga (ümarad ja keerisliivapüünised). Kaabitsaid või kruvikonveiereid kasutatakse jämeliiva kanalites sageli jämeliiva kogumiseks. Jämeliiva eraldamiseks kasutatakse pumpasid, kalduolevaid kruvikonveiereid või sisseehitatud jämeliiva liigitavaid kruve.

Jämeliiva kanalid on tavaliselt varustatud õhustusega, et vältida ebapüsivate tahkete ainete settimist ning vähendada jämeliiva orgaanilist koostist. Lisaks sellele aitab õhustus rasval ja õlil pinnal püsida. Kalbskopfi sõnul on viibeaeg oluline faktor õhustatud jämeliiva kanalite projekteerimisel. Ometi ei suuda isegi kõige paremini õhustatud jämeliiva kanalid ennetada eemaldatud jämeliiva püdelikus olevat suurt orgaanilist koostist. Ainult hea liivapesur saab garanteerida peaaegu täieliku ograanilise aine eemaldamise jämeliivast ja puhta liiva tootmise.

 

© Copyright - Hydropress Huber AB